Injuria.no » Leder
Nr.5/2008
Redaktøren har ordet
Arbeidslivsdagen har nettopp blitt avholdt på fakultetet, hvor de store advokatfirmaene kunne friste med trainee- og fullmektigstillinger, stillinger som gir god lønn og spennende arbeidsoppgaver. Å gå rett inn i jobb i et advokatfirma etter endte studier er å anse som en meget god start på karrieren for de aller fleste, noe som er hovedgrunnen til at slike jobber er veldig ettertraktet.
Skrevet av:
Kim Villanger
Publisert: 13.11.2008 14:17

Det er likevel viktig å ha i bakhodet at advokatfirmaene kun representerer en liten del av jobbmulighetene for nyutdannede jurister. Statistikker viser at kun en mindre del av uteksaminerte studenter starter karrieren som fullmektig i et advokatfirma. En stor del begynner karrieren innen offentlig og statlig forvaltning. Mange stillinger innenfor forvaltningen har mye av det samme innholdet som fullmektigstillinger, og viser at man kan få relevant erfaring på denne måten også.
Et kjent uttrykk er at det finnes mange veier til Rom, og for jurister må dette sies å passe bra. Jurist er en tittel som åpner for et hav av ulike jobbmuligheter. Mange av landets ledende jurister har startet karrieren i forvaltningen for så å gå videre derfra. Et eksempel på dette er leder i Advokatforeningen, Berit Reiss-Andersen, som startet karrieren som saksbehandler i Statens utlendingsdirektorat i 1981. Reiss-Andersen har senere vært advokat, statssekretær og fast forsvarer i Høyesterett. Dette er bare et eksempel på at ”drømmen” om å få tittulere seg som advokat ikke forsvinner selv om man ikke starter i det private næringsliv.
Jeg skal ikke nekte for at det er lett for å bli fokusert på karakter- og karrierejaget til tider og at dette i perioder kan være noe stressende. Dette er nok noe de aller fleste av oss har erfart. Det er derfor viktig å av og til senke skuldrene og huske på at karakterer ikke er alt i denne verden, selv om det til tider kan være litt vanskelig på fakultetet vårt. Dersom man fokuserer på å til enhver tid gjøre sitt beste ut fra egne forutsetninger, bør man være fornøyd. Da kan man i det minste se seg tilbake og tenke at man gjorde så godt man kunne.
Kim Lind Villanger
Redaktør