Injuria.no » Festlig
Nr.1/2009
Ballrett
24. januar var det igjen duket for jussball på tradisjonsrike Hotel Norge. Injuria tok en prat med ballgeneral Martin Tandstad Ege, som kunne fortelle om godt oppmøte, god mat og et lokale fylt med feststemte jusstudenter.
Skrevet av:
Kim Villanger
Publisert: 19.03.2009 21:17

- Opplegget går ut på at uteksaminerte studenter må fornye festekontrakten sin til Qua Injuria hvert femte år, og de som ikke fornyer denne vil bli dømt av dommerpanelet. Vi var veldig fornøyd med gjennomføringen av rettssaken.
Var dere fornøyd med årets oppmøte?
- Vi er veldig fornøyd med hvor mange studenter som stilte på ballet. På fjorårets ball var det rundt 300 påmeldte, mens det på årets ballrett til slutt endte opp med hele 432 påmeldte gjester. Dette er en solid økning fra i fjor og kan nok skyldes at mange ønsket å få med seg en ballrett mens de studerer.
I tillegg er vi fornøyd med antall påmeldte fra førsteåret ettersom det ofte er vanskelig å få disse til å stille på ballet.
Stilte noen æresgjester?
- Ja, tradisjonen tro stilte en rekke av Juristforeningens høyest dekorerte personer. Blant disse var Sverre Erlandsen, som pleier å stille på hvert ball. Erlandsen er en av foreningens mest dekorerte personer og var blant annet med på å stifte Juristforeningen for over 60 år siden.
Hvor lenge ryktes det at festen fortsatte?
- De fleste var på Hotel Norge til det stengte kl. 02.30. Etter det fortsatte festen i ballrett- tradisjon på en rekke nachspiel rundt om i byen. Jeg har fått tilbakemeldinger som tyder på at det ble en sen kveld for mange, noe som tyder på at ballretten skapte god stemning.
- Avslutningsvis må jeg få lov til å takke ballkomiteen for å ha gjort en fantastisk innsats som bidro til å gjøre ballet til en suksess.