Injuria.no » Faglig
Nr.1/2009
Merker krisen
Med finanskrisens globale inntog har man også i den norske velferdsstaten opplevd en solid økonomisk nedtur. Injuria tok i denne anledning en prat med Jussformidlingen, som kunne fortelle om en stor pågang av henvendelser som angår finanskrisen.
Skrevet av:
Kim Villanger
Publisert: 19.03.2009 12:30

Arbeidsplasser ryker
Uvissheten rundt omfanget av den økonomiske krisen har ført til at mange arbeidstakere i konjunkturutsatte næringer frykter for arbeidsplassene sine. Dette merkes hos Jussformidlingen.
- Vi opplever at en rekke arbeidstakere er usikker på hvilke rettigheter de har i en nedbemmaningssituasjon. Mange arbeidere har ikke opplevd en situasjon hvor jobben står i fare tidligere, noe som gjør at frykten for å miste jobben forsterkes. Ettersom Norge de seneste årene har opplevd en solid opptur, medfører den like solide nedturen at mange er redd for en fremtid uten jobb, forteller Larsson.
Opplever dere at arbeidsgivere ofte tar i bruk ”skitne” virkemidler i nedbemanningsprosesser?
- Jeg har selv deltatt på arbeidsforhandlinger hvor bedriften ikke har hatt saklig grunn til å si opp en arbeidstager, men hvor det skyldes utelukkende på finanskrisen, kan saksbehandler Kari Nessa Nordtun fortelle.
Nordtun forteller videre at finanskrise i seg selv ikke er nok til å begrunne oppsigelser.
- Arbeidsgiver må kunne vise til at det foreligger konkrete forhold som begrunner en saklig oppsigelse. Mange arbeidstakere er usikre på dette og Jussformidlingen er glad for at disse kontakter oss fremfor kun å godta det arbeidsgiver sier.
Hvordan berøres arbeidsinnvandrerne av denne krisen?
- Arbeidsinnvandrerne er trolig den gruppen som merker den økonomiske nedgangen kraftigst. En stor andel arbeidsinnvandrerne, særlig i byggebransjen, sliter med språkproblemer og manglende kunnskap om arbeidsreglementet, sier Sondre Melvold Andersen. - Når de i tillegg blir utsatt for masseoppsigelser som ofte strider mot reglene etter arbeidsmiljøloven, medfører dette at mange blir stående som hjelpeløse i en nedbemmaningsprosess. Vi prøver da å hjelpe dem ut av den håpløse situasjonen så godt vi kan.
Mange har blitt lurt
Den økonomiske krisen har ikke bare ført til at folk mister arbeidet, men også til at en rekke småsparere har tapt sparepengene sine. Mange har opplevd å tape sparepengene sine som følge av såkalte «sikre spareprodukter» - en betegnelse som i ettertid har vist seg å være noe ironisk. Hos Jussformidlingen har man den siste tiden blitt kontaktet av fortvilte personer som har tapt store pengesummer.
- Det er trist å se hvor mange som regelrett har blitt lurt av bankene til å kjøpe produkter som for kunden har blitt fremstilt som vanntette, forteller saksbehandler John Lode Roscoe.
-Vi er ofte vitne til et samarbeid der banken som formidler av spareproduktet også har tilbudt kunden lån som vedkommende egentlig ikke har råd til å ta opp. De som gjerne har blitt hardest rammet av lureriet er folk med moderat inntekt og pensjonister som har spart til alderdommen. Å se disse pengene forsvinne ut av vinduet er tungt for klienten, og vi forsøker å hjelpe de berørte så godt vi kan, forteller Roscoe.
Boligmarkedet hardner til
Et marked som har blitt særlig hardt rammet, er bolig- og leiemarkedet. Ettersom flere sliter med å få kjøpt bolig, øker pågangen i leiemarkedet. Økt pågang medfører grådigere husiere, kan Roscoe fortelle.
- Jussformidlingen merker en stor pågang fra personer som opplever at huseier setter opp leieprisen uten at tiden er inne for det. Dette vil ofte stride mot regelverket ettersom økt pågang ikke begrunner en økning utenfor den vanlige justeringen.
- Vi har også fått henvendelser hvor selgere av boliger risikerer å bli, eller blir, slått konkurs. Vi har opplevd tilfeller hvor selger av denne grunn nekter å betale krav, for eksempel krav om prisavslag. Dersom selger blir slått konkurs må kravet for øvrig rettes mot konkursboet. Dersom selger har andre kreditorer med krav som er prioritert foran kjøpers krav, er det dermed ikke sikkert at kjøperen får dekning for kravet sitt. På denne måten har finanskrisen medført en usikkerhet for boligkjøpere.