Injuria.no » Faglig
Nr.6/2008
Traineeshipaften
En av ELSAs undergrupper har navnet STEP, hvor en av hovedoppgavene er å få utenlandske traineer til Norge. I denne forbindelse ble det arrangert en traineeshipaften på fakultetet 12.november. Bedrifter fra bergensområdet ble invitert for å få litt info om mulighetene de har med utenlandske traineer og hvordan de kan gå frem om de skulle være interessert i å prøve.
Publisert: 03.01.2009 00:35

Det hele ble startet med et innledningsforedrag av professor emeritus dr. juris Helge J. Thue, som fortalte om internasjonalisering av norsk rett. Etter foredraget ble det informert om hva ELSA og STEP står for, samt gjennomgang av søknadsprosessen. Det juridiske fakultetet har hatt traineer fra STEP i flere år, og her holdt Jan Erik Hatling, rådgiver på fakultetet, et foredrag om erfaringen de har hatt med dette.
For de sultne og interesserte deltakerne stilte STEP opp med vin og tapas i pausen. Samtidig som bevertningen ble utført på en utmerket måte, fikk bedriftene og STEP- medlemmene mulighet til å prate sammen og bli litt bedre kjent.
STEP hadde invitert Peter Dyrberg som er partner i Schjødt fra deres kontor i Brüssel. Dessverre måtte Dyrberg avlyse i siste liten på grunn av en hastesak som dukket opp. Peter Dyrberg sendte derfor sin trainee Mira Tengesdal Torstenbø for å holde hans foredrag. Foredraget omhandlet internasjonalisering og hvordan Schjödt jobber i sitt Brüssel- kontor.
Kvelden ble avsluttet med et videointervju med advokatfullmektig Yngve Vela fra DLA Piper om deres erfaringer med traineer fra utlandet . DLA Piper hadde gjennom STEP benyttet seg av traineeordningen og var meget fornøyd med dette.
Bedriftene som deltok virket fornøyd og STEP vil oprettholde kontakten fremover. Da kvelden var over virket også STEP- medlemmene godt fornøyd med kveldens arrangement.
Skrevet av Veronica Waldersnes